• Home
  • Stok Takip Programı
Stok Takip Programı

Stok Takip Programı

16 Temmuz 2020 admin 1 Comment

Stok takip programı. İşletmeler ticari faaliyetlerini belli bir ürün grubu veya hizmet satarak sürdürürler. Bu bağlamda bu ürün gruplarının alım ve satım yönetimi çok büyük önem arz eder. Stoğunda binlerce ürün çeşidi bulunan bir işletme, finansal gücünü verimli kullanabilmesi için doğru bir envanter yönetimi yapmalıdır.
Safirpos ile hangi ürününüzün stoğunuzda kaç adet kaldığını, hangi ürünün daha çok, hangisinin daha az satıldığını anlık olarak göreblirsiniz. Deponuzda bulunan ürünleriniz için tekerrür alımlar yapmaz, sermayenizi daha verimli yöneteblirsiniz. Bu sayede işletmenizin verimliliği artar.
Stok Yönetimi’ nde ürününüzün tipine göre(hizmet,emtia,seri kombin,seri numaralı-depozitolu-ömürlü mal-promosyon-yedek parça-max stok-min stok-) stok kartı oluşturursunuz. Stok kartlarına ürününüz ile ilgili alış ve satış fiyatlarını girebilirsiniz. Sistem ürün maliyetini son girilmiş olan alış faturasındaki fiyata göre günceller. Her ürüne 6 fiyat girebilirsiniz. Stok kartına girebileceğiniz diğer ürün bilgilerinden bazıları şunlardır: Kdv grubu-Kdv oranı-birim tipi-özel kodlar(ürününüzü daha açıklayıcı hale getiren 12 adet özel kod vardır. Bu özel kodları doldurabilirsiniz. Böylelikle rapor alırken daha detaylı doğru raporlara erişebilirsiniz)-Barkod numarası-ürün kodu-renk desen-beden numara. Stok Kartı oluştururken aynı zamanda barkodsuz ürünleriniz için barkod oluşturabilirsiniz.
Sisteminiz satışa hazır hale geldiğinde, satış anında satılacak ürünün üzerindeki barkodu barkod okuyucu ile okuturuz ve ürün satış listenizde görünür. Sonrasında ödeme seçeneklerinden birini seçip satışı sonlandırırız.
İşletmeler için ürünlerin işletmelerinde kapladığı yer ve zaman ilişkisi aslında bir maliyet unsurudur. Bir ürünün dönüş hızı o işletme için çok değerlidir. Hangi ürünün daha çok veya hangisinin daha az satıldığını bilmek ürün dönüş hızı yüksek olan ürünlere daha fazla sermaye ayırmamızı sağlar. Bu sayede karlılığımızı arttırırız. Stok takip yönetimi sayesinde stoklarınızı sürekli kontrol altında tutarsınız. Hangi ürünün daha çok satıldığını, hangi ürünün daha az satıldığını anlık görürsünüz. Alımlarınızı ona göre ayarlar, böylelikle sermayenizi daha verimli yönetirsiniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

1- Stok takip programı için gerekli olan donanımlar nelerdir?

CEVAP: Sistemin doğru işleyişi açısından belli başlı donanımların olması önemli. Bir barkotlu satış sisteminde olması önerilen donanımlar şunlardır: Dokunmatik PC-Bilgi Fişi Yazıcısı-Barkod Okuyucu-Barkod Yazıcı .Fakat bu bir zorunluluk değildir. İlk etapta dokunmatik pc yerine masa üstü veya diz üstü bilgisayar + Mouse kullanın. Bilgi Fişi Yazıcısı müşteriye mali değeri olmayan, almış olduğu ürünlerin fiyatlarını içeren bir bilgilendirme kağıdı vermek için kullanın. O yüzden Bilgi Fişi Yazıcısı da opsiyoneldir. Eğer ürünleriniz barkotluysa ve raf etiketi kullanmıyorsanız barkod yazıcıyada ihtiyacınız olmaz. Yukarıdaki donanımlardan sadece barkod okuyucu zorunludur.

2- Sisteminiz için minimum sistem gereksinimleri nelerdir?

Tek şubeli işletmeler için bilgisayar özellikleri şu şekildedir. Intel Celeron İşlemci-3 GB RAM-64 GB ssd

3- Stoklarımı cep telefonumdan takip edebilir miyim?

Cep Raporlama modülümüz sayesinde, cep telefonunuzdan her türlü rapora anlık ulaşabilirsiniz.

4- Bazı ürünlerim barkotsuz geliyor. Bu ürünlere sistem üzerinden barkod oluşturabilir miyim?

Barkotsuz ürünlerinize sistem üzerinden tek tuşla barkod oluşturabilir ve bu barkotların çıktısını alabilirsiniz.

Safir pos stok takip hakkında daha fazla bilgi için iletişime geçin.

One Comment

leave a comment

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?