• Home
  • Paket Servis Programı
Paket Servis Programı

Paket Servis Programı

16 Temmuz 2020 admin 1 Comment

Paket Servis Programı.Covid-19 un hayatımıza girmesi ile paket servis hizmeti işletmeler için çok önemli bir unsur olmaya başlamıştır. Paket servis hizmeti veren işletmeler cirolarında ciddi bir yükseliş gösterir. Ancak manuel olarak bu hizmetin işleyiş sürecini takip etmek bir hayli sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden ki müşterilerimizin işletme verimliliğinin artması açısından sistemimize paket servis modülünü ekledik.

PAKET SERVİS MODÜLÜ NEDİR ?

Paket servis modülü ile işletmenize gelen siparişlerinizi hızlı eksiksiz bir şekilde tamamlayın. Siparişinizi aldıktan sonra sisteme daha önce kaydetmiş olduğunuz paketçi personelinize bu siparişleri atayın. Paketçi personeli siparişi ilgili müşterinize teslim eder. Gün sonunda veya günün herhangi bir zaman diliminde paketçi personeli ile sistem üzerinden hesaplaşabilirsiniz. Ödemeyi aldığınızda direk sisteme düşer.

PAKET SERVİS MODÜLÜ NASIL ÇALIŞIR ?

Telefon ile sipariş alabilmemiz için caller id denilen cihazı sistemimize dahil ediyoruz. Caller id işletmeye gelen aramaları ekrandan göstermeye yarayan ve bir kere kayıt ettiğiniz müşterinin bilgilerini sizi aradığında ekrana çıkartan cihazdır. Caller id kurulumu bittikten sonra sistemin nasıl çalışacağına geçebiliriz.
Öncelikle İşlem Menüsünden paket servisi yapacak olan personel için, cari tipi paketçi olan bir cari kart oluşturuyoruz.
İşletmenize telefon geldiğinde müşteri bilgileri ekrana düşer. Eğer arayan yeni bir müşteri ise cari kayıt ekranı otomatik olarak açılacaktır. Müşterinin kaydını oluşturduğunuz anda sistem satış ekranına geçecektir. Müşteri siparişlerini aldıktan sonra paket menüsünü tıklayın. Açılan ekrandan paket siparişi tıklayın.

Paket siparişi tıkladığınız anda bilgi fişi yazıcısından siparişin tüm detaylarının bulunduğu (müşteri adresi, sipariş içeriği, ödeme şekli varsa müşteri açıklama notu gibi bilgiler) bir fiş çıkar. Bu fişin en altında o fişe özel bir barkod yazılıdır. Tekrar paket menü seçin ve ardından paketçi ata butonuna tıklayın. İlgili fişin altındaki barkod okutun ve istenilen paketçi personele tek tıklama ile atama yapın. Sipariş paketçi personele zimmetlenir. Paketçi siparişi teslim edip geldikten sonra tekrar sırasıyla paket menü-paketçi hesaba tıklayın. Bu şekilde paketçi personeli ile mutabakat yapacağınız menü açılır. Almış olduğu ödemeye (nakit-parçalı tahsilat-kredi kartı-ticket) ödeme şekli veya tutarları sisteme girin. Ve hesabıp kapatın.

SIKÇA SORULAN SORULAR

1- PAKET SERVİS MODÜLÜ TEK BAŞINA KULLANILIYORMU?

Paket Servis Modülü, Safirpos Market Programı ile bütünleşik çalıştığı için tek başına kullanılamaz.

2- DAHA ÖNCE KULLANDIĞIMIZ SİSTEMİMDE CALLER ID CİHAZIM VAR. SİSTEMİNİZ İLE KULLANILIYORMU?

Daha önce kullanmış olduğunuz bir cihaz var ise bizim sistemimizde kullanabilirsiniz.

3- PAKET SERVİS MODÜLÜ İÇİN EK ÜCRET ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM?

31.01.2022 tarihine kadar kampanya dahilinde, paket servis modülü Safirposun içinde ücretsiz olarak gelecektir. Bu arihe kadar olan alımlarda paket servis modülü ücretsizdir.

Paketçi özelliği hakkında daha detaylı bilgi için iletişime geçiniz.

One Comment

leave a comment

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?