• Home
  • Market Barkod Sistemi
Barkodlu Satış Programı Nedir?

Market Barkod Sistemi

20 Eylül 2023 admin Comments Off

Marketler eskiden ellerinde var olan az miktardaki ürünlerin fiyatını etiketler sayesinde takip edebiliyor ve müşterilerine haber verebiliyordu. Fakat artan iş yükü ve ürün çeşitliliği yüzünden fiyat kadar stok kontrolü de mühim hale geldi. Bundan dolayı ortaya çıkan market barkod sistemi, fiyat bilgisi ve stok durumu hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.

Fiyat ve buna benzer birçok bilgi, ambalajlara yerleştirilen barkod ile izlenebilmektedir. Ürünlerin üstünde gördüğünüz gibi dikdörtgen oluşturacak biçimde dik, kalın ve uzun çizgilerden oluşan bu sembolü okuyan sisteme barkod okuyucu denilir.

Market barkod sistemleri, lazer ışınlarıyla ürün ambalajındaki simgenin tanımlanmasına yardımcı olur. Bu adımdan sonra ise taranan simge bilgisayar ortamına geçirilir ve stok bilgileri ile karşı karşıya getirilir. Bu sayede hızlı bir şekilde ödeme süreci bitmiş olur.

Marketlerde çoğunlukla lazer barkod okuyucular aktif olarak kullanılıyor. Sebebi ise lazer barkod okuyucuların miktarı fazla olan ürünlerin fiyat bilgisine kolay ulaşılmasını sağlıyor olmasıdır. Market barkod sistemi üreten şirketler ise kasaya sabit şekilde entegre edilen sürümlerin yanında ergonomik tasarımı bulunan ürünleri de firma sahiplerine sunuyor.

Marketler sürekli işleyiş halinde olduğu için çalışanlar kolayca yorulabilir ve dikkatleri kolayca dağılabilir.  Fakat toplayıcılarınıza her fırsatta doğru öğeyi seçmeleri konusunda güven verirseniz bazı anlarda hata yapacaklardır. Hata yapmaları ise müşterilerin yanlış ürünü alması anlamına gelir. İşletmelerde bu konuda gerçekleşen yaygın senaryolar vardır. Bunlar; toplayıcının yanlış ürün toplamasıyla zaman kaybı yaşanması, bir müşteriye yanlış ürün gönderilmesiyle memnuniyetin düşmesi, müşteri hizmetlerinin ilgilenmesi ve hata düzeltmesi ile zaman ve para kaybı yaşanması, seçicinin doğru öğeyi seçmesi için harcadığı zaman şeklinde sayılabilir. Market barkod sistemi ise taranırken doğru ürünün seçilip seçilmediğini kontrol edeceği için ne kadar yoğunluk olsa da doğru ürün seçilir. Böylece yukarıda saydığımız durumlar gerçekleşmez ve firma işleyişine sorunsuz bir şekilde devam eder.

Market barkod sisteminin faydaları sadece doğru ürün seçilmesine yardımcı oluyor olması değildir. Aynı zamanda şu avantajlardan da bahsedebiliriz:

Doğru envanter takibini kolaylaştırır; Envanterinizin nerede olduğunu bilmek firmaya avantaj sağlayacaktır. Sadece fazla satışı ve stoklamayı minimize etmekle kalmaz, aynı amanda bütün envanteriniz adına doğru bir denetim izi sağlamanıza destek olur.

Kurulumu oldukça kolaydır; Tüm ürünlerinizi barkodlamak zaman alsa dahi aslında bir barkod envanter sistemi oluşturmak daha basittir.

Uygun maliyetli; Normal şartlarda bir barkod envanter sistemi kurmak oldukça maliyetli olsa dahi, bu maliyet daha az hatalı toplama ve daha iyi yönetimden kazanılan tasarruflardan daha azdır.

Periyodik envanter sayımı; Periyodik stok sayımlarını yapabilmek için barkod envanter tarayıcıları tercih edebilirsiniz. Böylece daha sık ve daha doğru envanter rakamlarına sahip olursunuz.

Daha az çalışan; Barkodlu envanter sistemlerini tercih etmek, çalışanlarınız için daha hızlı ve  daha kolay bir yöntemdir. Bundan dolayı daha küçük bir ekip, manuel sistem kullananlara göre daha fazla sipariş alır. Aynı miktarda işi yapmak için daha az kişiyle çalışmanız artan sipariş hacminde kazanç sağlayacaktır.

Barkod tarama sistemleri için tarayıcı kullanmanız gerektiğini unutmayın. Barkod tarayıcıları doğrult ve çek prensibiyle çalışır. Tarayıcıyı ürünün barkoduna gösterin ve tıklayın. Barkod tarayıcınızdaki sensör kodu algılar ve kodu çözülecek bir analog sinyal üretir. Kodu çözüldükten sonra veriler, bilgisayar yazılımda görünen ve belirli bir ürün konusunda gerekli bilgileri görüntüleyen metne çevirir. Küçük ya da büyük bir işletme olmanız fark etmez, barkod tarayıcılar küçük işletmeler için pratik ve uygun maliyetli bir çözüm üretecektir.

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?