• Home
  • El Terminali ile Depo Yönetimi
Barkodlu Satış Programı Nedir?

El Terminali ile Depo Yönetimi

20 Eylül 2023 admin Comments Off

Firmaların büyümesiyle beraber malzeme çeşitleri de giderek artış göstermekte, giriş ve çıkış sıklığı giderek artmaktadır. Bundan dolayı depo yönetiminin zorunluluğu devreye girmektedir. Depo yönetimi, çoğu firma için tedarik zincirinde mühimdir. Aktif depo yönetimi malzeme akış hızını artırabilir ve maliyeti azaltabilir. Geleneksel yöntemler ve veri toplama çok fazla zaman ve hataya sebebiyet verir. Bu durum da firmanın düşük verimliliğine sebep olur. Şirketlerin gelişmesinde depo yönetiminin verimliliğinin fazlalaşması gerekli durumdur. El terminali ile depo yönetimi ise verimliliği arttırabilir ve depo yönetiminin gereksinimlerini karşılayabilecek hatalar minimize edilebilir. El terminali, depo içi ve dışı envanter, veri toplama ve veri iletimi yönetiminde yaygın olarak kullanılır.

Depo el terminali sistemleri, depo ve ambar için basit kullanım imkanı sunar ve elde taşınmaktadır. Depo el terminali, ürünlerin depo edilmesi, sevkiyat oluşumu, sipariş toplama ve eşya yönetimi gibi işlemlerde kullanılır. Bahsedilen cihazlar içerisinde barkod tarayıcıları, kablosuz iletişim özellikleri ve veri toplama gibi özellikleri barındırır. Böylece eşya miktarları daha hızlı ve kolay şekilde takip edilir.

El terminali, kablosuz iletişim ve barkod okuma teknolojilerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmış bir cihazdır. Bu cihazlar, depo otomasyon sistemlerinde büyük rol oynar. El terminali, depo yöneticilerinin, işçilerin ve lojistik uzmanlarının daha hızlı bir şekilde işlem yapmalarını ve tasarruflu bir şekilde yönetmelerini sağlar. El terminali, birden fazla endüstride tercih edilmektedir. Bilhassa depo ve lojistik yönetimi, üretim ve satış noktalarında kullanımı çok geniştir. Bir diğer yanından, sağlık sektöründe de tercih edilmektedir. El terminali, veri toplama, envanter yönetimi, alım satım işlemleri ve sevkiyat yönetimi gibi adımlar için tercih edilir. Gider yönetimi için el terminali kullanımıyla beraber ürünlerin isim ve miktarlarını bulup, sipariş numarasıyla beraber barkodu okutup, verileri bilgisayar sistemine iletebilmektedir. Böylece doğruluk oranını arttırabilir, hataları azaltabilir ve verimliliği arttırabilir.

Ürünler depoya konulduğunda ve kurallara uygun olarak belirtilen pozisyona yerleştirildiğinde, el terminali ile pozisyon ve ürün barkodlarını tarar ve veriler el terminali ile bilgisayar sistemine gidebilir. Aynı zamanda barkodu tarayabilir ve ürün miktarını tanıyabilir, ardından verileri bilgisayar sistemine gönderebilir. Toplanan veriler ile deponun kar ve zarar analizi bilgisayar üzerinden gerçekleşebilir. Stok miktarını bilmek adına ürünlerin barkodu taranabilir, yenileme miktarı verilerini, el terminali ile bilgisayar sistemine aktarabilirsiniz.

El terminali alırken ise dikkatli olmanız gereken bazı etmenler bulunmaktadır. Bilhassa cihazın işletim sistemi, işletim sistemi türünü, batarya ömrü ve dayanıklılık gibi temel özelliklerini gözden geçirmelisiniz. Aynı zamanda cihazın görebileceği barkod türleri, kablosuz bağlantı seçenekleri ve yazılım yardımı gibi özelliklere de bakmak gerekmektedir.

El terminali değişik boyutlarda, teknik özelliklerde ve fiyat aralıklarında bulunur. Bazı el terminalleri, darbelere ve suya dayanıklı özellikleri ile öne çıkar. Bazıları ise yüksek çözünürlüklü ekranlar ve güçlü işlemcilerle öne çıkar. Kendinize en uygun el terminalini çeşitlerine bakarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat size önerimiz el terminali alırken uzun süreli bir kullanım sağlamanız açısından en kalitelilerinden birini tercih etmeniz doğru olacağıdır.

Tüm bunlardan yola çıkarak depo yönetiminin sağlıklı ve düzgün ilerlemesini istiyorsanız el terminali ile gerçekleştirebilirsiniz. Düzgün takip ve az hata oranı olan bir düzen firmanızı öne çıkartacaktır. Aynı zamanda stok takip yazılımları ve depo yönetim yazılımlarıyla tüm süreci bilgisayar üzerinden takip edebilirsiniz. Bu durum verilerinizin güvende olduğu ve her istediğiniz zaman bulunabilir olduğunun bir göstergesidir. Aslına bakarsanız 2023 senesi içerisinde küçük- büyük bütün firmaların bir gerekliliğidir diyebiliriz.

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?