• Home
  • E-Fiş Uygulaması Nedir?

E-Fiş Uygulaması Nedir?

20 Eylül 2023 admin Comments Off

Geçmiş yıllarda muhasebe işlemlerinde, kağıt faturaların kaydını tutmak uzun bir zamana mal oluyordu. Ardından ise bir işlem arandığında milyonlarca muhasebe kağıdı arasından bulunmaya çalışıyor ve bazen kaybolmalar yaşanabiliyordu. Günümüzde ise e-fişler sayesinde elektronik ortamda kolayca fiş çıkartabilmekte ve aradığınız zaman ulaşabilmektesiniz.

E-fiş, temelinde müşterinin yaptığı ödemenin bir kanıtı niteliğindedir. Birçok ülke, dijital fişleri yasal satın alma kanıtı olarak kabul eder ve vergi döneminde onaylar. E-fişlerin günümüzde bu kadar yaygın olmasının ana sebeplerinden biri de herhangi bir fiziksel depolamaya ihtiyaç duymamalarıdır. Fişlerinizin dijital ortamda dosyalanması, depolama alanından tasarruf etmenizi sağlarken, kolay organizasyona da yardımcı olur. Aynı zamanda çevre dostu olmaları, kağıt israfının önüne geçmektedir.

E-fiş ayrıntılı bir tanımlamanın yanında siparişe atıfta bulunmak için benzersiz bir tanımlayıcı koda sahiptir. Gönderen kişinin ve alan kişinin iletişim bilgilerini, ödeme yöntemini ve diğer ilgili detayları not eder. Aynı zamanda elektronik imza taşıyabilir, iade ve değişimin nasıl yapılacağına dair bilgileri bulundurur. Birçok e-fiş, e-posta ile gönderilir ve kısa mesaj sistemi aracılığı ile cep telefonunuza gelen fişlerler de karşılaşabilirsiniz. Makbuzun kaybolması durumunda size geldiği yerden tekrardan indirebilirsiniz. Bunun yanı sıra alıcı, üye işyerinin sitesine girerek işlemleri kontrol ettiğinde elektronik dekontuna ulaşabilir.

Modern çağda her şeyin uygulaması olduğu gibi e-fiş için de çeşitli uygulamalar mevcuttur.  Fişleri yönetmek ve tüm küçük ya da büyük harcamaları yönetmek aslında zaman alıcı ve karışık bir iştir. Bundan dolayı e-fiş uygulamaları sizi bu sıkıntılardan kurtarıp hem zaman kazanmanıza yardımcı olur hem de fişleri kolayca yönetmenizi sağlar. E-fiş uygulamaları elektronik makbuzlarla arayüz oluşturacak ve makbuz verilerini müşterinin muhasebe kayıtlarına entegre edecektir. Uygulama, bilgileri kullanıcının defterine girebilir, satın alma türünü sınıflandırabilir ve yeni bakiyeyi otomatik şekilde ayarlayabilir. Alıcılar bir diğer yandan yanlış olması durumunda bilgileri düzeltebilir. Son olarak ise sınıflandırmaya ya da değiştirilen bir elektronik faturayı indirip yanlış bir tutar kaydedebilir. Çoğunlukla e-fiş uygulaması üzerinde bulunabilecek önemli özelliklerden bahsetmek istiyoruz:

Belgeleri yönetir; Bütün çevrimiçi işlemlerinizin kaydını sağlamak için kağıt, excel elektronik tabloların kullanımını azaltmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda tüm harcamaları karşılamak için excel sayfaları sunar.

Satın alınan öğeler görünür; Satın aldığınız öğelerin listesini görmek adına başka bir uygulama ortaya çıkarmanıza gerek yoktur. Harcama yazılımı, bazı uygulamalarda entegre edilmiş durumadır. Uygulamalar, satın alınan ürünleri ve masraflarını kolayca takip eder. Böylece aradığınız listeyi size kolaylıkla sunar.

Harcamalar aranabilir durumdadır; Uygulama, harcama listenizde arama yapmanızı sağlar. Aradığınız bir harcamanın ismini ya da miktarını yazarak seneler önceki harcamalarınıza ulaşabilirsiniz.

Toplam giderler tarihe göre takip edilebilir; Yoğun bir programda her masrafı hatırlamayabilirsiniz. Uygulama tarihe göre takip etmenizi sağlar. Örneğin harcamasını hatırlamadığınız ama harcamasını yaptığınız günü hatırladığınız bir işleminiz varsa uygulama üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Resimlerle saklama imkanı sunar; Yapılan nakit ve dijital ödemeye her zaman ulaşma şansınız yoktur. E-fiş uygulamalarında genelde tüm makbuzların resimlerine tıklayarak saklama sağlayabilirsiniz. Görüntüler uygulamada saklandığından dolayı kaybolma durumu yaşamazsınız.

Bahsedilen bu uygulamaları Android ve İOS içerisinde bulunmak üzere tüm platformlarda bulabilirsiniz.

Özetle e-faturalama, e-fiş ve e-makbuz gibi elektronik faturalama ve ödeme sistemlerinin bileşenleri, daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük maliyet olanağı sağlar. Daha iyi doğruluk ve resmi düzenlemelere uyumluluk içerisinde bulunmak üzere geleneksel yöntemlere kıyasla avantajlıdır. İşletmeler, e-faturalama ve e-makbuz uygulayarak verimliliği arttır ve günümüzün dijital çağında rekabette önde kalmanıza yardımcı olur.

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?