E-Fatura

11 Şubat 2023 admin Comments Off

E-Fatura, E-Arşiv Fatura, E-İrsaliye

E-fatura, mükelleflerin çoğunlukla elektronik alanda oluşturduğu ve kestiği faturanın, tedarikçiden müşteriye online şekilde gitmesini  sağlayan bir sistemdir. Gerçeklilik bakımından yazıyla yazılan faturalarla benzerlik gösterir. 

E-fatura, mükellefi işgücü ve vakit kaybı gibi sorumluluklardan kurtarır. Aynı zamanda matbaa ve tedarik masraflarını da minimize ederek böylelikle maliyetleri belirgin seviyede düşürür.

E Fatura Mı ?, E Arşiv Fatura Mı ? Farkı Nedir ?

Kimler E Faura Mükellefi Olabilir ?

E Fatura mükellefi olabilmek için GİB’ in belirlemiş olduğu bir alt limit bulunmamaktadır. Serbest meslek ile uğraşanlar hariç  firmalar E Fatura başvurularını yapabilirler. Bununla beraber, GİB,  belirlemiş olduğu  şartlara ulaşan firmalara E fatura’ yı zorunlu kılmıştır.  Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Avantajları Nelerdir ?

E-fatura uygulamalarının sağladığı en mühim avantajlardan biri fatura giderlerinin maddi açıdan tasarruf yaratmasıdır. Kağıt ve posta maliyeti ortadan kalktığı için baskı, yazdırma, imzalama, kaşeleme, postalama ve arşivleme maliyetleri minimize edilir. Faturalarınızı kargo ile iletmek yerine, e-fatura uygulamaları ile kolay otomasyon sağlayarak zamanınızı kendinize ayırabilirsiniz.

E-fatura otomasyonu sayesinde firma, faturaları alıcısına hızlı bir şekilde gönderir. Böylece satışlarınız veya hizmetleriniz ardından tahsilat süreciniz normale göre daha hızlı başlar. E-faturalarınız üstünden maddi akışını kontrol edebilirsiniz.

E-fatura çerçevesinde hazırlamış olduğunuz faturalarda, el ile yapılan adımlardan farklı şekilde fatura kesme sürecindeki tüm hatalar ortaya çıkar ve analizden geçer. E-fatura sistemlerinin entegre oluşu, firmaları yükselmeye hazırlar ve farklılaşan ticari işlem sorumluluklarını karşılamak için altyapı oluşur.

Ofiste çalışan bir bireyin ortalama 8.000 kağıt tükettiği tahmin edelim, bu da gösteriyor ki e-faturanın işletmenizin karbon ayak izinin azalmasına sebep olacağı aşikardır. E-fatura kağıt tüketimini azaltıp sistem üstünde elektronik akış sağlayarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunur.

Safir E-Fatura İle E Fatura Mükellefi Olmak İçin İzlenecek Yol Haritası

safirpos efatura portal

Hem ön muhasebe programı kullanmak isteyen hem de e-fatura mükellefi olan işletmeler, faturalarını Safir Erp sistemimiz üzerinden kesebilirler. Bu sayede;

Sıkça Sorulan Sorular

Mali Mühür/E-İmza edinme süreci yaklaşık olarak 1-2 hafta kadar sürüyor. Mali mühürünüz / E-İmzanız geldikten sonra, Safir E-Fatura olarak dakikalar içerisinde E-Fatura mükellef kaydınızı tamamlayabiliriz

E-ticaret faaliyetlerinde bulunan mükelleflerden 2020 veya 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar 1 Temmuz 2022 yılına kadar e-faturaya, 1 Ocak 2023 tarihine kadar e-defter uygulamasına geçiş yapmalılar. 2022 veya takip eden hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olan mükellefler ise 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-fatura uygulamasına, 1 Ocak 2024 tarihine kadar da e-defter uygulamasına geçiş yapmak zorundalar.

Fatura kesen her işletme, kendi isteğiyle e-fatura mükellefi olabilir.

Evet, e-arşiv fatura olarak kesebilirsiniz. Fakat GİB üzerinden kestiğiniz faturaları GİB kısıtlı bir süre saklar.

Sistemimiz üzerinden keseceğiniz faturalarınız 10 yıl süre ile kayıt altındadır.

Portalımız üzerinden sizin adınıza açtığımız portal hesabında Mali müşavirinizin istemiş olduğu rapora göre düzenleme yapıp excel veya başka bir formatta çıktı alabilirsiniz.

Excel formatında düzenledikten sonra  içeri aktarabilirsiniz.

Evet portalımız üzerinden kontür bilgilerinizi anlık görebilirsiniz.

Safir Erp ayarlarından mükellef bilgilerinizi girişini yapıyoruz.  E fatura mükellefi olduğunuz için fatura keserken ilgili alanları doldurup işlemi sonladırıyorsunuz. Sistem aynı zamanda karşı tarafın mükellef sorgulamasınıda yapıyor.  

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?