Barkodlu Satış Programı Nedir?

Özel Yazılım

20 Eylül 2023 admin Comments Off

 Özel yazılım, firmaların kendi iş süreçlerine has olarak geliştirdikleri, piyasaya hazır sunulan programlardan ayrı olarak üretilen sistemlerdir. Bu ürünler, firmaların sunulan ihtiyaçlarına yönelik şekilde oluşur ve bu ihtiyaçları, eksikleri veya problemleri gidermek adına daha düşük maliyetli çözümler sunar. Bu sistemler, yazılım firmaları aracılığı ile uzun ve detaylı araştırmalarla ortaya çıkar. Sitemler oluşturulduktan sonra ise satın alan firmaya entegre edilmesi gerekir. Özel yazılım şirketleri yalnızca bu sistemlerin oluşturulmasından sorumlu değildir. Bunun yanında satış sonrası hizmetler de bu firmaların sorumluluğundadır. Bu çerçevede gerekli eğitimi ve geliştirmeleri üretici şirket yapar.

Peki şirketler neden özel yazılıma ihtiyaç duyar? Özel yazılım tercih eden firmalar, mevcut varlıklarını bulundukları noktadan ileriye çok daha kısa zamanda taşıyabilirler. Bunun en büyük tesiri, özel yazılımların firmada farklılaşması, eklenmesi, çıkarılması gerekenler gözden geçirilerek tasarlanmasıdır. Genellikle firmalar, piyasada bulunan hali hazırdaki yazılım paketlerini denedikten sonra özel yazılım satın almaya gerek duyarlar. Sebebi ise yazılım paketlerinin, firmanın bütün ihtiyaçlarına %100 çözüm sunduğu söylenememesidir. Bundan dolayı bu paketlerin olumsuz deneyimlerinden sonra  yazılım projelerine başvururlar.

Firmaların özel yazılımı tercih etmesinin bir çok sebebi vardır. En çok görülen sebeplerden biri, şirketin problem oranını minimize etmesidir. İlk adımda problem çıkar, şirkette kriz gerçekleşir ve gerçekleşen krizi hızlı bir şekilde atlatan firma aynı şeyi yaşamamak için özel yazılım projesine başvurur. Çoğunlukla da şirket yatırımları bu adımla beraber başlar. Fakat bazen firmalar herhangi bir problem yaşamadan, daha çok büyümek ve kâr amacı gütmek için özel yazılım çözümlerine ihtiyaç duymaktadır. Bunlar ise genelde belli bir kazanca ulaşmış, yazılım ürünlerine yatırım yapan bütçesi olan ve teknolojiyle beraber gelişmesine devam eden firmalardır.

Özetle firmaların özel yazılıma ihtiyaç duyma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Gelişmek
 • Kar elde etmek
 • Yüksek verimlilik
 • Mobilleşmek
 • Hızlı çözüm elde etmek
 • Tasarruf yapmak
 • Maliyeti azaltmak
 • Teknolojiden yararlanmak
 • Firma ve firma çevresiyle iyi bir iletişim kurmak

 

Özel yazılım sistemlerinin büyük yatırımlar içerdiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Orta seviyelerdeki bir şirket bütçesinin büyük bir bölümüne denk gelecek kadar değerli olmasından dolayı doğru yere yapmasında fayda vardır. Bu durum doğru bir özel yazılım firması seçmenizi zorunlu kılar. Karar vermeden önce yazılım için firmada bulunan kişilerden bir ekip oluşturmalı. Ve çalışmalarını izlemek ilk adımlardan biri olmalıdır. Fakat yalnızca bir şirkete özgü çalışabilecek bir ekip oluşturmak gibi bir şansınız varsa daha düzgün bir süreç sizi bekliyor demektir. Bu durumun sebebi ise çalışanların konsantrasyonunun firmaya verebilecek olması ve firmanın işleyişini yakından gördüğü için diğer firma elemanlarına nazaran daha çok katkısının olacak olmasıdır. Fakat bir ekip oluşturmanın maliyeti, özel yazılıma göre daha fazladır. Özetle bu kararı vermeden de iyice düşünmek gerekir.

Uzun süreyle yapılan ve fazla emek isteyen yenilik süreçleri fazla bütçeler isteyen yatırımlarla olur. Fakat olduğunda ise özel yazılımlarla firmanız birden fazla avantaj sağlar. İşte bu avantajlar şu şekildedir:

 • Özel yazılımlar firmaya özel tasarlandığı için şirketin ihtiyaç ve eksiklerini doğrudan gidermeyi amaçlar.
 • Mevcut altyapıya göre tasarlandığı için uyumsuzluk olasılıkları ortadan kalkar.
 • Firma verilerine  kolay ulaşım olanağı sunduğu için firma fırsatları yakalayabilir ve satışlarını yükselişe geçirebilir.
 • Özel yazılım, firma verilerini devamlı analiz ettiği için çalışanların olumlu geri bildirim oluşturmasına yardımcı olur.
 • Özel yazılım, firmanın gelmekte olan etkinlikleri, ödemeleri, toplantıları ve eğitimleri gibi anları hatırlar ve uyarır.
Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?