• Home
  • Barkod Sistemi Nedir

Barkod Sistemi Nedir

30 Eylül 2022 admin Comments Off

Barkod Sistemi Nedir ?

Barkod Sistemi Nedir ? Barkodlar, sayılar ve paralel çizgilerle  temsil edilen, makine aracılığı ile okunabilen kodlar olarak bilinir. Bu semboller, barkod tarayıcının lazer ışınıyla bakıldığında eşsiz bir dijital kod ortaya koyar. Aynı zamanda barkodlar, ürünleri tanımlamak ve ayırt etmek için ürünlere entegre edilir. Barkod sistemi, POS sistemlerinde, depolarda, envanter yönetim sistemlerinde ya da envanter verilerinin bir araya gelmesi ve saklanması gibi durumlarda veri tabanlarında aktif olur. 1951’de üretilmesinin yanı sıra bugün hala işimize yarıyor. Bu da barkodları 70 yıllık bir teknoloji haline getiriyor. Peki firmalar neden barkodlama sistemini tercih ediyor? Gelin hep beraber bakalım.

Barkod görseli
barkod okuyucu

Barkod Sistemi Neler Kazandırır

Uygulanacak sisteme karar vermeden önce barkod sistemi ile ilgili çözmeye çalıştığınız spesifik problemleri tanımlamalısınız. Verilerin güvenli bir biçimde toplanması ve saklanmasıyla halledilebilecek her türlü problem, barkod sisteminin uygulanmasıyla çözülebilir. Hali hazırda bulunan iş prosedürlerinizi analiz etmek ve barkodların tam anlamıyla nasıl destek vereceğini kararlaştırmak için zaman vermelisiniz.
Denetimler hepimizin bildiği üzere ticari bir başarı şartıdır. Bu durum bilhassa envanter yönetimi adına barkod sistemi tercih edenler için geçerlidir. Fakat tüm firmalar adına genel olarak en iyisidir. Ürünleri titizlikle saymak ve kaydetmek size zor mu geliyor . Fakat deponuz ya da lojistik hattınızın verilerine güvenmeniz için bu adımı gerçekleştirmelisiniz.
Üretim hattınızdaki ürünlerin denetimini yaptıktan sonra ürünlerinizi tanımlamanız gerekiyor. Her tanımlama yaptığınız ürün için bir barkod oluşturuyor olacaksınız. Ürün permütasyonlarınızı bir Excel elektronik tablosuna kaydetmek, başlangıcınız için en uygun olanıdır.
Denetim ve hazırlama aşamalarını gerçekleştirdiyseniz artık ekipman alma aşamasına gelmelisiniz. Bir barkotlama sisteminin üç temel parçası vardır. Birincisi barkod üretmenin ve yazdırmanın bir yolu, ikincisi barkodları çözecek bir tarayıcı ve üçüncüsü ise kodu çözülmüş barkod verilerini alacak bir platform.
Ürünlerinizi doğru kategorize ettikten, barkodları oluşturduktan ve tarayıcınızı kurduktan sonra envanterinizi yazdırma ve etiketleme aşamasına geçebilirsiniz. Bunu yapmanızı sağlayacak birden fazla yazılım platformu bulunmakta. Eğer isterseniz direkt olarak tarayıcınızda kullanabileceğiniz ücretsiz bir barkod oluşturucu dahi bulabilirsiniz.

Çözüm aşamasına gelmeden barkodlar veri depolamanın, basit ve etkili bir yol olduğunu görmemiz gerekir. Bu veriler, e-ticaret firmalarının verimli ve düzenli olmasına destek verir.  Onlarca yıldır güvenilir ve ucuz oldukları ortaya konmuş ve popülerlikleri herhangi bir şekilde azalmamıştır. Neredeyse hiçbir şey harcamadan, az zaman ile bir barkod sistemi oluşturabilirsiniz. Düzenli, verimli ve hatasız olmak isteyen her firmanın barkodları tercih etmesinin doğru yol olacağını söyleyebiliriz.

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?