Barkod Sistemi

30 Eylül 2022 admin Comments Off

Barkodlar, sayılar ve paralel çizgilerle görsel olarak temsil edilen, makine aracılığı ile okunabilen kodlar olarak bilinir. Bu semboller, barkod tarayıcının lazer ışınıyla bakıldığında eşsiz bir dijital kod ortaya koyar. Aynı zamanda barkodlar, ürünleri tanımlamak ve ayırt etmek için ürünlere entegre edilir. Barkod sistemi, POS sistemlerinde, depolarda, envanter yönetim sistemlerinde ya da envanter verilerinin bir araya gelmesi ve saklanması gibi durumlarda veri tabanlarında aktif olur. 1951’de üretilmesinin yanı sıra bugün hala işimize yarıyor oluşu barkodları 70 yıllık bir teknoloji haline getiriyor. Peki firmalar neden barkodlama sistemini tercih ediyor? Gelin hep beraber bakalım.

 

Barkodlar kanıtlanmış ve evrensel bir teknolojidir; Barkodun ticaretteki avantajları iki açıdan incelenir. Birinci açı geçmişten günümüze hala kullanılabiliyor olması etkili bir ticaret tanımlama aracı olduğunu doğrular. İkincisi evrensel olmasından dolayı barkod tarama sisteminin faydalarından yararlanmak için birçok yol vardır.

Barkodlar hatayı azaltır; Barkodlar ürün verilerinin nasıl toplandığını ve takip edildiğini bir sisteme dökerek aksaklıkların olmasını engeller. Kötü müşteri deneyimlerine sebep olacak herhangi bir durum, zaman kaybı ve lojistik hattında darboğazlar oluşturur.

Barkodlar ucuz ve ayrıktır; Geçmişten günümüze teknoloji ilerledikçe maliyetler de artış göstermekte. Fakat barkodların hala üretilmesi ve basılması az maliyetli olarak kalmıştır. Ürün taramada dünya standartlarına göre hala ucuz kabul edilir. Satılık ürünleriniz, ham maddeleriniz, parça tedariğiniz ya da aletleriniz açısından barkod envanter yönetimi kazançlı olacaktır.

Bahsettiğimiz faydalardan sonra barkodları tercih etmek istemeniz çok doğal. Peki barkod tarama sisteminin nasıl uygulandığını biliyor musunuz? Yeni bir sistemin uygulamasından söz etmek dahi firma sahiplerinde çekince yaratan bir durumdur. Fakat barkod sistemi şu adımlarla korkutucu olmayabilir:

  • Uygulanacak sisteme karar vermeden önce barkod sistemi işe çözmeye çalıştığınız spesifik problemleri tanımlamalısınız. Verilerin güvenli bir biçimde toplanması ve saklanmasıyla halledilebilecek her türlü problem, barkod sisteminin uygulanmasıyla çözülebilir. Hali hazırda bulunan iş prosedürlerinizi analiz etmek ve barkodların tam anlamıyla nasıl destek vereceğini kararlaştırmak için zaman vermelisiniz.
  • Denetimler hepimizin bildiği üzere ticari bir başarı şartıdır. Bu durum bilhassa envanter yönetimi adına barkod sistemi tercih edenler için geçerlidir fakat tüm firmalar adına genel olarak en iyisidir. Ürünleri titizlikle saymak ve kaydetmek size zor mu geliyor . Fakat deponuz ya da lojistik hattınızın verilerine güvenmeniz için bu adımı gerçekleştirmelisiniz.
  • Üretim hattınızdaki ürünlerin denetimini yaptıktan sonra ürünlerinizi tanımlamanız gerekiyor. Her tanımlama yaptığınız ürün için bir barkod oluşturuyor olacaksınız. Ürün permütasyonlarınızı bir Excel elektronik tablosuna kaydetmek, başlangıcınız için en uygun olanıdır.
  • Denetim ve hazırlama aşamalarını gerçekleştirdiyseniz artık ekipman alma aşamasına gelmelisiniz. Bir barkotlama sisteminin üç temel parçası vardır. Birincisi barkod üretmenin ve yazdırmanın bir yolu, ikincisi barkodları çözecek bir tarayıcı ve üçüncüsü ise kodu çözülmüş barkod verilerini alacak bir platform.
  • Ürünlerinizi doğru kategorize ettikten, barkodları oluşturduktan ve tarayıcınızı kurduktan sonra envanterinizi yazdırma ve etiketleme aşamasına geçebilirsiniz. Bunu yapmanızı sağlayacak birden fazla yazılım platformu bulunmakta. Eğer isterseniz direkt olarak tarayıcınızda kullanabileceğiniz ücretsiz bir barkod oluşturucu dahi bulabilirsiniz.

Çözüm aşamasına gelmeden barkodlar veri depolamanın, basit ve etkili bir yol olduğunu görmemiz gerekir. Bu veriler, e-ticaret firmalarının verimli ve düzenli olmasına destek verir ve binden fazla kombinasyona uyarlanır, saklanır ya da izlenir. Onlarca yıldır güvenilir ve ucuz oldukları ortaya konmuş ve popülerlikleri herhangi bir şekilde azalmamıştır. Neredeyse hiçbir şey harcamadan, az zaman ile bir barkod sistemi oluşturabilirsiniz. Düzenli, verimli ve hatasız olmak isteyen her firmanın barkodları tercih etmesinin doğru yol olacağını söyleyebiliriz.

Bize Yazın
Merhaba.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?